foto: Jakub Hrab, zdroj: Eduzín
„Dát dítěti v patnácti balíček kondomů a říct, že si má dávat bacha, nestačí!“ říká v úvodu kniha, kterou vydala nevládní organizace Konsent. A autorky Dagmar Krišová a Marcela Poláčková v ní dokázaly neskutečné. Sepsaly knížku, u které se nemusíte červenat ani cítit trapně. Která mluví dospěle, odborně, a přesto velmi lidsky tak, abyste rovnou mohli jít a začít se svými dětmi mluvit o intimitě, vztahu k vlastnímu tělu, prvních láskách, ale i bodyshamingu nebo hledání vlastní gender identity. (A dost možná si ujasnili i spoustu „svých věcí“.)
Jak doma mluvili o sexu s vámi? Jak vám říkali, že se máte chovat k vlastnímu tělu? A co téma menstruace, antikoncepce nebo otázky sexuální orientace? Většinu informací jsme my, dnešní rodičovská generace, čerpali tak nějak mimovolně cestou životem, protože mluvit o tom bylo tabu.
Dneska už sex a intimita tabu nejsou, ale zase se často zlehčují nebo vulgarizují a uchopit je správně a předat potřebné informace vlastním dětem tak, aby se i sexualita, resp. intimita stala bezpečnou oblastí jejich života, může být pořád komplikované. Ale s touhle knížkou nebude.
Kontext intimity je v ní úžasně široký co do témat i věkové kategorie vašich dětí. Kniha totiž mluví k těm, kteří potřebují intimitu přiblížit mrňouskům třeba už ve věku kolem dvou tří let, ale i rodičům mnohem starších dětí. Dospívající si ji mohou přečíst klidně spolu s vámi a vy budete vědět, že tak dostanou skvěle vyvážené, jednoduše pochopitelné informace opravdu ke všemu, co s intimitou a jejím vývojem během života může souviset a souvisí.
První kapitola Začínáme připomíná, že intimita a vztah dětí k jejich vlastnímu tělu začíná hned po narození a my jako rodiče si toho všímáme někdy v batolecím a předškolním období. A hned máme spoustu otázek. Jak reagovat na první sebedotýkání? Jak odpovídat na zvědavé otázky kolem nového miminka v mámině bříšku? A proč je pro intimní život dítěte důležité nenutit ho ani do toho, aby dalo pusu babičce na přivítanou?
Kapitola O těle, jeho objevování a hranicích rozšíří obzory i spoustě dospělých a ukazuje, že mluvit se dá v rámci výchovy fakt o všem: o velikosti penisů, prsou nebo tvaru vulvy. O tom, proč je v pořádku, že každé tělo vypadá jinak. O tom, jak zvládat pochybnosti o sobě samém s příchodem dospívání, měnícího se těla, nálad, postojů ke světu i během prvních lásek a náznaků sexuální touhy, která mimochodem může přijít už kolem dvanáctého roku.
Potkáte-li se u čtení s vlastními stíny nebo úzkostí, i s tím si umí kniha poradit. Mluví k vám jako k těm, kteří mají být zdrojem informací, ale stejně tak nechává prostor, aby o stejných tématech mohli přemýšlet i dospělí sami u sebe. S laskavou otevřeností a respektem ke každému, kdo knížku vezme do ruky. To je na ní vlastně asi to nejdůležitější: respektuje každý typ čtenáře. Toho, který už ví a jen hledá nějaké nové informace, i toho, kdo v oblasti intimity vůbec jen začíná vnímat coby dospělý, a už se musí potýkat se zvědavostí dětí.
Celý článek čtěte na www.eduzin.cz