Ať se škola přizpůsobí dětem, ne naopak. A učitelé musí být nejen kolegové, ale i přátelé, říká ředitelka z Trmic

Submitted by Terka on Fri, 12/10/2021 - 13:06

Foto: Archiv HN

 

Do Základní školy v Trmicích u Ústí nad Labem chodí na 320 dětí, zhruba polovina jich je ale v karanténě. Výuka je tak hybridní – na dálku i ve třídách. Podmínky se podle ředitelky Marie Gottfriedové, jejíž zkušenosti využila i studie o řízení škol pro konferenci Kam kráčíš Česko/Evropo 2021, mění téměř z hodiny na hodinu. „Období, které teď prožíváme, je náročné zejména v tom, že nelze nic moc plánovat. Učíme se flexibilitě, reagujeme bez možnosti velkých příprav na aktuální dění, improvizujeme, žijeme a pracujeme tady a teď,“ říká Gottfriedová v rozhovoru pro HN.

 

HN: Máte teď polovinu školy v karanténě, nemocní jsou i oba vaši zástupci. Jak se dá v takových podmínkách zvládnout vedení školy?

Je třeba přepnout do krizového módu řízení. To znamená určit si priority, řešit pouze to nejnutnější a zachovat si pokud možno nadhled. Pro mě osobně je těžké pustit nějaké věci a projekty k vodě, protože za daných okolností už na ně prostě není potřebná kapacita. Ale je to nutnost a je třeba to udělat, pokud si to situace žádá a pokud je třeba opravdu zodpovědně hospodařit se silami svými i kolegů. Tento týden jsme se rozhodli, že neuspořádáme Adventní zastavení, což byla akce pro rodiče a veřejnost, na kterou jsme se hodně těšili. Plánovali jsme ji v areálu školní zahrady, se zpěvem koled, popíjením svařáku, s dobrým gulášem a s živým betlémem, tak snad příště.

HN: Jak se současná situace projevuje na výuce? 

Pracujeme a učíme se s mnoha otazníky v zádech. Nepůjde tato třída do karantény? A pokud ne, kolik dorazí do školy dětí? Co můj tandemový kolega, bude v pondělí zdráv, nebo jak to bude s exkurzí do Terezína? Období, které teď prožíváme, je náročné zejména v tom, že nelze nic moc plánovat. Učíme se flexibilitě, reagujeme bez možnosti velkých příprav na aktuální dění, improvizujeme. Na druhou stranu nám přesně tohle náramně prospívá, protože jsme nuceni opouštět své zaběhnuté koleje, své stereotypy a začínáme přemýšlet jinak, což je osvěžující a v našich školách tolik potřebný vítr.

 

Celý rozhovor čtěte zde.

Page
Sub Title
Anna Brzobohatá / Hospodářské noviny / prosinec 2021
Content type
School
Weight
0