Divadlem proti útlaku!

Submitted by Roza on Wed, 07/06/2022 - 03:25

Na katedře Sociální Pedagogiky Ostravské Univerzity vznikl divadelní spolek OSUd, který hraje interaktivní divadlo, známé jako divadlo utlačovaných. Nejrozšířenější technikou tohoto typu divadla je divadlo Fórum, při jehož představení se divák mění v aktivního spolutvůrce a může přetvářet příběh tak, aby dospěl k lepšímu konci. Funguje tak jako účinná dramaterapie pro děti i dospělé

Více nám už ale o vzniku a dosavadním působení a aktivitách vypráví zakladatelka spolku, PhDr. Hana Cisovská, Ph.D. a členka a spoluzakladatelka Mgr. Radka Fajová.

Hanka a Radka

Zdravím paní doktorku Hanku a Radku! Mohly byste čtenářům krátce představit sebe a vaše vazby k divadlu?

Hanka: Také zdravím! Jsem členkou katedry Sociální pedagogiky a především učím dramatickou výchovu, která vychází z divadla a dramatu. Divadlo utlačovaných je jedním z těch způsobů, jak může aplikované divadlo fungovat. Prozatím jsem zároveň vedoucí souboru, ale ve skutečnosti jsou všichni členové souboru velmi samostatní a fungujeme na bázi vzájemné domluvy výpomoci.

Radka: Já jsem momentálně už pouze absolventem katedry Sociální pedagogiky, ale nadále se tomuto divadlu chci určitě věnovat. Je to taková naše druhá rodina. Už od dítěte jsem tak nějak k divadlu tíhla a když jsem poznala paní doktorku Hanku a dramatickou výchovu, bylo mi jasné, že je to pro mně ten správný směr. Od září nastupuji jako vyučující dramatické výchovy na střední škole a zároveň se ještě věnuji Theatru Ludem, což je spolek, který také v rámci dramatické výchovy jezdí do škol s různými edukačními programy.

Kde vznikl nápad založit divadelní spolek a věnovat se divadlu fórum?

Hanka: Nápad přišel přímo od studentů, konkrétně od jedné naší studentky. Já vždy ve výuce, v předmětu dramatická výchova, seznamuji studenty s tím, co je to divadlo fórum a zkouším s nimi i různé základní aktivity a jedna naše studentka, Nikol, se mě zeptala "proč to tady v Ostravě nikdo nedělá?”. Na což jsem úplně nedokázala odpovědět a ona se tedy zeptala dál “a proč to neděláme my?”. Odpověděla jsem jí, že nemáme lidi, nemáme soubor, s čímž se Nikol  jako s odpovědí nespokojila a základ pro založení souboru, k mému překvapení sehnala. Tak jsme tedy začali hrát! K sociální pedagogice toto divadlo rozhodně patří, takže jsem velmi ráda, že se nám to podařilo.

 

Soubor je tedy složen ze studentů Ostravské Univerzity?

Hanka: Ano. Soubor je složen ze studentů a absolventů oboru Soaciální Pedagogiky. Jsou to studenti prezenční i kombinované formy, bakalářského i magisterského studia. To se samozřejmě mění, přestože má soubor stabilní členy.

 

Mohly byste krátce popsat formu tohoto divadla a čím je přínosné pro diváky? 

Radka: Divadlo Fórum je jednou z forem divadla utlačovaných založena Augustem Boalem v Brazílii. Jedná se o interaktivní divadlo, v jehož průběhu se odehraje příběh, ve kterém se hlavní hrdina vždy potýká s nějakým útlakem. Naše seskupení OSUd má zatím secvičeny dvě inscenace. První je o dívce jménem Fany, která se potýká s kyberšikanou a druhá inscenace, která nese název SMEČ, pojednává o chlapci, který prochází rozvodem rodičů. Jakýmsi gró tohoto divadla je, že protagonistův příběh dopadne špatně. Ale divák má možnost příběh nějakým způsobem ovlivnit tak, že po shlédnutí inscenace se vracíme do jednotlivých situací a divák se pokouší hlavnímu hrdinovi pomoci, najít pro něj lepší řešení nešťastného konce, nebo nejlépe tak, aby ke špatnému závěru vůbec nedošlo. Divadlo tedy funguje na poli určité prevence. Naše skupina hraje převážně pro základní a střední školy, kde se věnujeme hlavně té preventivní části.

 

Myslíte si tedy, že tato forma divadla může být pro děti v tomto ohledu užitečnější než třeba přednáška, nebo naučný film?

Radka: Myslím si, že určitě. Hlavně právě proto, že si mohou nepříjemné situace a pocity, které vyvolávají prožít na vlastní kůži. Vyzkouší si jak mohou fungovat a také pocítí nepříjemnou realitu toho, že přestože přijdou mnohdy s dobrým nápadem a dobrým úmyslem, se ne vždy nutně setkají s úspěchem. Utlačovatel totiž zůstává stále utlačovatelem, stejně jako v reálném životě nemůžeme takovéto lidi měnit, je tomu tak i v divadle. Hledání vhodného řešení může tedy potom danému dítěti pomoci jednak v reálném životě, v podobných situacích a zároveň si vyzkouší, jak se může případně cítit někdo utlačovaný z jejich okolí.

 

Jedná se o převzaté inscenace, nebo autorská díla?

Radka: Náš soubor vychází z příběhu, který tvoříme společně my a to především na základě našich vlastních zkušeností, příběhů našich blízkých a lidí z okolí. Vycházíme tedy z lehké předlohy, ale příběh a jednotlivé situace modeluje soubor společně.

 

Patříte pod Ostravskou Univerzitu. Je vaše divadelní činnost univerzitou podporována?

Hanka: Podpora je několikerá. Cítíme ji především přímo z katedry Sociální Pedagogiky, vedoucí katedry, paní Bohdana Richterová Ph.D. byla i na naší premiéře a snaží se rozšiřovat naše možnosti a  činnost. Zároveň cítíme i podporu z fakulty Pedagogiky, jelikož už jsme se dostali do podvědomí, Univerzitu jsme reprezentovali na akci Freedome Fest, což nám pomohlo získat další příznivce. Těšíme se, že budeme univerzitu i náš soubor reprezentovat i na dalších akcích a edukačních programech.

 

Page
Sub Title
Rozina Balková / My na to máme / červenec 2022
Content type
Weight
0
Image Position